S odborármi v Bruseli – do akcie na Slovensku

Ešte pred celoeurópskou manifestáciou odborárov z priemyslu som mal ráno takmer dvojhodinové pracovné stretnutie s vedením OZ KOVO. Nerozprávali sme o európskych „chimérach“, ale o slovenskej realite. V novembri som sa totiž s predsedníčkou kovákov Monikou Benedekovou dohodol na konkrétnych spoločných aktivitách pre tento rok. Podobne aj s niektorými ďalšími zväzmi, napr. Energeticko-chemickým OZ, s ktorého šéfom Andrejom Buchom som sa dnes stretol tiež.

Ideme sa zamerať na tri konkrétne témy, ktoré zhoršujú postavenie zamestnancov, prispievajú k ich horším platom v porovnaní s kolegami zo Západu a znižujú hodnotu, ktorú pracujúci dostávajú za svoje dane pri verejnom obstarávaní.

Takže, dohodli sme si spoločný postup pri presadení posilnenia postavenia a právomocí tzv. Európskych zamestnaneckých rád. To sú výbory odborových zväzov v nadnárodných firmách. Máme v nich aj slovenských zástupcov a práve v tomto období rozhodujeme o novej legislatíve, ktorá im má o. i. umožniť bojovať za férové mzdy naprieč korporáciám pôsobiacim vo viacerých štátoch EÚ. Samotní odborári mi hovoria, že keď sa korporácia zatne, EZR sú bezzubé. Takže teraz chceme sprísniť podmienky a posilniť právomoci vrátane pokút (a to poriadne vysokých) pre korporácie, ktoré si so zamestnancami robia, čo chcú.

Ďalšou témou bude verejné obstarávanie. V poslednom videu som Vám hovoril, že som do rezolúcie EP presadil požiadavku, aby firma, ktorá nemá podpísanú kolektívnu zmluvu, nemohla dostať verejnú zákazku. Dnes je nejasné, či takú podmienku môžu členské štáty dať do svojich zákonov z vlastnej iniciatívy. A keďže Európska komisia chce do konca roka predložiť novelu európskej legislatívy o verejnom obstarávaní, spoločne s odborármi vytvoríme tlak, aby to podporila aj slovenská vláda. O tom, že za to budem hlasovať v EP ani nepochybujte.

A napokon ideme ochrániť odvážnych odborárov, ktorí sa nedajú zastrašiť a preto čelia šikane zo strany firiem, vyhrážkam, ba prenasledovaniu a, samozrejme, protizákonnému prepúšťaniu. Za posledné dva roky sa takáto prax rozširuje najmä v zahraničných firmách na Slovensku. Pre korporácie je to výhodné, aj keď na súde prehrajú, lebo ich náklady sú malé oproti „ziskom“ z toho, že ostatných zamestnancov zastrašia a odborovú organizáciu zlikvidujú. Takže im to poriadne skomplikujeme a predražíme, aby sa u nás nesprávali ako v kolónii.

Aj keď som v Bruseli, venujem sa Slovensku. Aj keď sa tu stretnem s našimi odborármi, je to len pokračovanie toho, čo spoločne robíme doma. V prospech ľudí, ktorí nežijú zo ziskov z dividend a majetkových výnosov, ale musia chodiť každý deň do práce, aby uživili svoje rodiny.

Spoľahnite sa, že – každý deň – som Vašim hlasom v Európe.