Odkaz Anny Halašovej: rovnosť, solidarita a vzdelanie

18. februára si pripomíname narodenie jednej z najvýznamnejších osobností slovenského ženského hnutia a kultúry – Anny Halašovej, rodenej Mudroňovej (1864 – 1954). Jej život a dielo sú dôkazom, že solidarita, rovnosť a boj za práva ľudí nie sú len slovami, ale skutočnými činmi, ktoré môžu meniť spoločnosť.

Anna Halašová bola žena s jasnou víziou spravodlivejšieho sveta. Od mladosti sa angažovala v kultúrnych a sociálnych iniciatívach, pričom svoju energiu venovala predovšetkým ženám, mládeži a ľuďom v núdzi. Ako predsedníčka spolku Živena v rokoch 1927 – 1945 zohrávala kľúčovú úlohu v boji za vzdelanie a emancipáciu žien. Verila, že ženy majú právo na vzdelanie, na dôstojnú prácu a na to, aby boli aktívnymi členkami spoločnosti – hodnoty, ktoré sú aj dnes rovnako aktuálne.

Halašová bola pevne presvedčená, že skutočná sloboda sa začína tam, kde je zabezpečená sociálna spravodlivosť. Preto sa v Živene zasadzovala za dostupnosť vzdelania pre všetky vrstvy obyvateľstva, pričom organizovala zbierky na podporu chudobných študentov, vydávala osvetové knihy a aktívne bojovala za práva slovenských žien. Svojou prácou ukázala, že každá spoločnosť, ktorá chce byť spravodlivá a demokratická, musí investovať do vzdelania a kultúry.

Počas prvej svetovej vojny pomáhala v Červenom kríži, kde sa starala o ranených a chorých. Táto služba spoločnosti bola pre ňu prirodzenou súčasťou života – nikdy neodvracala zrak od tých, ktorí potrebovali pomoc. Po druhej svetovej vojne, v čase politických represálií, sa jej osud prepojil s tisíckami ďalších ľudí, ktorí trpeli v dôsledku politických čistiek. V roku 1952 bola v rámci „Akcie B“ vysťahovaná zo svojho domova v Martine do Necpál. Napriek tomu si zachovala svoju hrdosť a presvedčenie, že boj za spravodlivejšiu spoločnosť nesmie nikdy prestať.

Jej odkaz je dnes aktuálnejší než kedykoľvek predtým. V čase, keď vidíme rastúce sociálne nerovnosti, keď sa ženy stále stretávajú s diskrimináciou na pracovisku a keď vzdelanie nie je pre každého dostupné za rovnakých podmienok, potrebujeme si pripomínať ľudí ako Anna Halašová. Ľudí, ktorí svoj život zasvätili myšlienke, že spravodlivosť musí byť pre všetkých.