27. januára si pripomíname jeden z najdôležitejších medzníkov moderných dejín – deň, keď bol v roku 1945 oslobodený nacistický koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Tento deň je zároveň Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, keď si svet spomína na milióny nevinných obetí, ktoré zahynuli v dôsledku nenávisti, predsudkov a neľudskosti.
Auschwitz nie je len symbolom jednej tragédie, ale univerzálnym varovaním pred tým, čo sa môže stať, keď dopustíme, aby zlo a intolerancia ovládli naše spoločnosti. V týchto múroch nešlo len o genocídu Židov, Rómov, Slovanov, politických väzňov či ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou. Išlo o systematické potlačenie ľudskej dôstojnosti, o zlyhanie základných hodnôt, na ktorých stojí civilizácia.

Každý jeden človek, ktorý tam zahynul, bol súčasťou príbehu, ktorý už nikdy nebude dopovedaný. Každý z nich mal sny, rodiny, životné túžby. Tieto životy nám pripomínajú, že nesmieme byť ticho, keď vidíme, že sa niekde rodí nenávisť. Dnes, viac než kedykoľvek predtým, potrebujeme byť ostražití, aby sa história neopakovala.
Holokaust nezačal plynovými komorami. Začal slovami. Začal tolerovaním nepravdy, dehumanizáciou skupín ľudí a pasivitou väčšiny. Aj dnes vidíme, ako rýchlo môžu nenávistné prejavy prerásť do diskriminácie, konfliktov a násilia. Preto je na nás, aby sme sa poučili z histórie a chránili hodnoty ako spravodlivosť, rovnosť a sloboda.