KDH navrhuje ústavné otroctvo, ktoré popiera demokraciu

Nechce sa mi vŕtať vo zvláštnej motivácii slovenských kresťanských demokratov, prečo bez akejkoľvek komunikácie s aspoň niektorými parlamentnými stranami predstavili najrozsiahlejšiu zmenu ústavy od jej prijatia. V princípe nesúhlasím, aby sa ústava rozširovala o ďalšie ideologické ustanovenia, ktoré z našej republiky robia konzervatívny „kleroštát“.

Jednak preto, lebo to popiera ústavou garantovanú nezávislosť na ideológiách a náboženstvách, a tiež preto, lebo „hrádzou proti liberalizmu a progresivizmu“ nie je viac katolicizmu. Skutočnou hrádzou je viac socializmu v zmysle posilnenia pilierov sociálneho štátu a viac demokracie v zmysle posilnenia skutočného vplyvu obyčajných ľudí na riadenie štátu. A v tomto zmysle je medzi návrhmi KDH aj splnenie tajného sna všetkých liberálov a „progresívcov“. Kresťanskí demokrati navrhujú, aby okrem súčasnej Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) sme mali v ústave taký inštitút, ktorý vláde vôbec nedovolí rozpočtovú autonómiu. Podľa predsedu Majerského by mal existovať nejaký nevolený orgán bez demokratického mandátu (na báze dnešnej RRZ), ktorý by vláda musela poslúchať pri príprave štátneho rozpočtu.

Tak teda dôrazne upozorňujem, že prenášanie „rozpočtovej zodpovednosti“ z demokraticky volenej vlády na akýchsi „nezávislých odborníkov“, ktorým občania nedali legitimitu na rozhodovanie o riadení štátu, je dlhodobý liberálny koncept posilňovania deregulovaného kapitalizmu. Je to spôsob, ako oklieštiť verejné výdavky na kľúčové verejné služby, ako oklieštiť výdavky na sociálne veci, zdravotníctvo a školstvo, ako obmedziť prístup chudobnejších pracujúcich a chudobných detí či seniorov k najpotrebnejším službám. A ako posilniť príjmy najbohatších. Lebo čo kapitalistický svet kapitalistickým svetom, liberálna stratégia „odbornej nezávislosti“ pri riadení verejných financií nič iné nepriniesla.

Odmietam rozširovanie právomocí RRZ či dokonca posilňovanie jej formálneho vplyvu. Dôrazne sa pýtam, na čo nám budú voľby, ak o takom zásadnom nástroji riadenia štátu akým je štátny rozpočet nebudú rozhodovať naši volení zástupcovia, ale akýsi „odborníci“, o ktorých nebudú rozhodovať voliči. Tieto nápady sú v priamom rozpore so základnými zásadami a princípmi demokratického riadenia štátu. Občania sa takto majú stať otrokmi, o ktorých skutočnom bytí budú rozhodovať ľudia bez akéhokoľvek demokratického mandátu. A je mi jedno, že ich budú voliť poslanci NR SR. Zdôrazňujem, že o štátnom rozpočte môžu v demokratickom štáte rozhodovať iba priamo volení zástupcovia občanov, nikto iný.

Takže, ak chce pán Majerský „testovať“ Smer, tak pevne dúfam, že všetci sociálni demokrati jednomyseľne prejdú jeho testom tak, že jeho nezmysly odmietnu. Pretože v skutočnosti nie sú žiadnou „hrádzou proti liberalizmu a progresivizmu“, ale naopak vodou na ich mlyn. Kanálom, ktorým sa liberalizmus a progresivizmus ešte viac posilní. Skutočne efektívne budú fungovať len sociálnodemokratické či socialistické riešenia. Aj v oblasti rozpočtovej zodpovednosti. Stačí sa pozrieť na vývoj verejných financií za posledných 10, 15 rokov. Voilà…