Teším sa, že moje stretnutia s ľuďmi prispievajú k riešeniu ich problémov

Teším sa, že moje stretnutia s ľuďmi prispievajú k riešeniu ich problémov

Keď som bol pred dvoma mesiacmi na Kysuciach, v dvoch zariadeniach pre seniorov (zákon tak nazýva zariadenia, ktoré hovorovo označujeme ako domovy dôchodcov) som sa dozvedel, že zdravotné poisťovne dramaticky znížili počet hygienických pomôcok, ktoré preplácajú ľuďom s problémami s inkontinenciou. Priznám sa, že ma to zarazilo: prišiel som sa pozrieť, čo tieto zariadenia potrebujú obnoviť, zmodernizovať alebo doplniť, lebo sme na ministerstve vtedy rozdeľovali každoročné dotácie na podporu sociálnych služieb. A odchádzal som s poznaním, že hlavným problémom nie sú chýbajúce elektricky polohovateľné postele, lebo klientom prudko stúpli výdavky na jednu zo základných každodenných potrieb.

Tak som hneď po návrate do Bratislavy išiel za ministrom Erikom Tomášom a vzápätí sme už spolu telefonovali najskôr predsedovi strany Petrovi Pellegrinimu a po jeho intervencii ministerke zdravotníctva Zuzke Dolinkovej. Tá hneď nechala preveriť situáciu a zakrátko osobne zasiahla. Vďaka tomu sa v priebehu dvoch či troch týždňov problém vyriešil: vecne príslušná komisia zmenila záväzné pravidlá a zdravotné poisťovne opäť začali preplácať, čiže zadarmo poskytovať hygienické potreby, aby ich dokázaní ľudia nemuseli platiť zo svojho. Samozrejme, individuálne sa môže stať, že niekto ich potrebuje viac, ale počet preplácaných sa zvýšil na trojnásobok toho zníženého počtu.

A tak sa mi znovu potvrdilo, že moje pravidelné návštevy zariadení sociálnych služieb a stretnutia nielen s ich klientmi, ale aj s ich pracovníkmi, či skôr pracovníčkami (ženy v nich tvoria prevažnú väčšinu) majú praktický význam. Prirodzene, otvorene sa rozprávame o množstve systémových problémov, ktoré nemožno vyriešiť takto rýchlo. Ale ak narazíme na jednoduchší, vždy sa ho usilujem vyriešiť operatívne. Najmä, vždy sa ho usilujem vyriešiť. Iste, mohol by som sa zbaviť zodpovednosti poukázaním, že toto má na starosti iné ministerstvo, lenže toto nie je náš štýl. Bol som rád, že sa mohlo ukázať, ako k riešeniu problémov ľudí pristupujú politici Hlasu – SD.

Peter Pellegrini sa sústredil na prezidentskú kandidatúru a denne musel hasiť „požiare“ v parlamente. Ale i tak okamžite problém riešil. Zuzka Dolinková má na krku výstavbu nových nemocníc a dlhy tých existujúcich, ale i tak sa hneď pustila do riešenia. Ani Erik Tomáš sa netváril, že „máme dosť svojich starostí“ a okamžite konal. Nuž, a možno by sme sa o tom ani nedozvedeli, keby som ja sedel v pohodlí svojej kancelárie a nechodil po Slovensku na stretnutia s ľuďmi, bez ohľadu na to, v ktorom regióne žijú.

Tentoraz som navštívil zariadenia sociálnych služieb na Orave – v Námestove a Turzovke. A presne v tomto prístupe chcem pokračovať, aj keď sa mi podarí uspieť s kandidatúrou do Európskeho parlamentu. Poslanec EP rozhodne nemusí stráviť viac ako 10 – 12 dní do mesiaca v Bruseli či Štrasburgu, aby poctivo zvládol všetky tamojšie povinnosti. A zvyšok mesiaca budem na Slovensku. Lebo ako inak by som nestratil prehľad, čo ľudí na Slovensku trápi, aké sú ich problémy a aké sú ich názory a predstavy o rozhodnutiach Európskeho parlamentu?

Ak sa poslancom stanem, budem hlasom slovenských ľudí v Európe. Rovnako, ako to robím teraz, budem k svojej práci a povinnostiam poslanca za Slovensko pristupovať aj v Európskom parlamente. Aby som rozhodoval v súlade so záujmami a aktuálnymi potrebami občanov Slovenska dám si, ako vždy doteraz, záležať, aby som ich osobne poznal.