Druhý august vyhlásil Európsky parlament za Deň rómskeho holokaustu, ako pamiatku na strašnú noc spred 80 rokov, kedy nacisti zavraždili minimálne 3000 rómskych sirôt, detí s ich matkami, starých ľudí a mužov, ktorí odmietli opustiť svoje rodiny. Bola to mimoriadne tragická overtúra vyvražďovania Rómov počas celej druhej svetovej vojny.
Keď sa zamýšľam, prečo si tento pamätný deň pripomínať, myslím si, že dôležité je pochopiť, prečo k tomu mohlo dôjsť. Rómovia boli skupinou, ktorú vtedy nikto – ani oni sami – nevnímali ako súčasť “väčšinovej” spoločnosti. Rómsky holokaust nacisti vysvetľovali, ako spôsob zbavenia sa “cudzieho elementu”. Možno preto ho časť – aj slovenskej – spoločnosti nevnímala, ako zásah do “nášho” spoločenstva, bolo to niečo, čo sa išlo mimo neho.
Preto je – ako poučenie – dôležité, aby sme v súčasnosti dali šancu každému, aby sme každému pomohli byť plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti. Toto pochopenie a táto snaha musí byť na oboch stranách – väčšiny i menšiny. Naučiť ľudí pracovať a umožniť im dôstojne pracovať a dôstojne žiť, to považujem za spôsob skutočnej integrácie.
Integrácia nie je asimilácia. Nikto sa ako súčasť “väčšinovej” spoločnosti nemusí vzdať svojej kultúry, svojej histórie či tradícií. Naopak, obohatí aj nás, ostatných. Spájať nás musia spoločné princípy, ako byť prínosom pre svoje rodiny a celú spoločnosť. Spájať nás musí ochota pracovať a spolupracovať, starať sa o svoje deti, motivovať ich k štúdiu, podporovať ich talent.
Verím, že rómsky holokaust zostáva pre nás všetkých mementom a jeho pamiatka motiváciou, aby Rómovia boli integrálnou súčasťou našej spoločnosti.
Ďakujem splnomocnencovi vlády SR pre rómske komunity Alexandrovi Daškovi za pozvanie na dnešné pietne podujatie NABISTERAS/NEZABÚDAME v Banskej Bystrici.