Žiadne verejné zákazky bez kolektívnych zmlúv

Už je to vyše 8 rokov, čo som začal presadzovať, aby verejné obstarávanie malo aj sociálny aspekt. Hoci sa využíva len výnimočne, slovenské inštitúcie môžu od potenciálnych dodávateľov požadovať, aby splnili určité sociálne kritériá. Napríklad zamestnali znevýhodnených ľudí alebo svojim zamestnancom poskytovali dovolenku navyše. Už budúci rok rozbehnem kampaň, aby sa takýto sociálny aspekt využíval viac a najmä, aby sa postupne stal povinnou súčaťou všetkých verejných zákaziek.

Už počas prvej schôdze Európskeho parlamentu som sa pripojil k požiadavke európskych odborov, aby legislatíva o verejnom obstarávaní neumožnila dať zákazku firme, ktorá nemá podpísanú kolektívnu zmluvu. Samozrejme, návrh treba spresniť a určite sa bude brať do úvahy napríklad veľkosť podniku. Ale so zásadou súhlasím a podporujem ju.

Som skalopevne presvedčený, že verejné peniaze musíme využívať v maximálnej možnej miere v prospech pracujúcich, ich detí a starých rodičov. Znamená to iný koncept „hodnoty za peniaze“, než aký prezentuje rovnomenný útvar na ministerstve financií. Hodnotou, o ktorú musí ísť vo verejnom obstarávaní, je popri kvalitnom tovare či službe za férovú cenu prospech ľudí, ktorí na zákazke pracujú. Verejné zákazky nesmú dostávať firmy, ktoré v honbe za ziskom neplatia dostatočne svojich zamestnancov, ktoré zhoršujú ich pracovné podmienky, ktoré tvoria cenu na úkor pracujúcich ľudí. A už vôbec nie firmy, ktoré špekulatívne vytvárajú dlhé reťazce subdodávateľov, aby sa zbavili zodpovednosti za tých, ktorí v konečnom dôsledku zákazku zrealizujú.

Cena vo verejnom obstarávaní nesmie byť na úkor pracujúcich ľudí, nesmie byť rozhodujúcim kritériom bez ohľadu na to, v akých podmienkach zamestnanci dodávateľov vo verejnom obstarávaní či ich subdodávateľov pracujú. A naše štatistiky jednoznačne preukazujú, že tam, kde pôsobia odbory a zamestnávatelia podpisujú kolektívne zmluvy, ľudia zarábajú o 20 – 25 percent viac než inde. Majú tiež lepšiu ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci. V takých firmách je menej (najmä fatálnych) úrazov a viac dní dovolenky či iné sociálne výhody.

Preto, ak má každá verejná zákazka zabezpečovať maximálnu hodnotu za vynaložené peniaze, musia ich získavať len firmy, ktoré garantujú kvalitné pracovné podmienky prostredníctvom kolektívnych zmlúv. Podnikových či odvetvových, najlepšie ich kombináciou.

Som, si vedomý, že začíname proces, ktorý bude trvať dva až tri roky. Preto je najvyšší čas začať. V Európskom parlamente sme začali a vytvoríme silný tlak na Európsku komisiu, aby takýto legislatívny návrh predložila už v priebehu budúceho roka. Ja osobne navyše spolu s odbormi začnem kampaň za presadenie tejto zmeny aj na Slovensku, lebo budeme potrebovať spoločné smerovanie vlád členských štátov EÚ a EP.

Pred voľbami som sľúbil, že budem presadzovať zlepšovanie pracovných podmienok našich pracujúcich a toto je konkrétny čin. Pretože som vašim hlasom v Európe.