Nech sú Rómovia súčasťou našej spoločnosti

Nech sú Rómovia súčasťou našej spoločnostiSvetový deň Rómov (8. apríl) si pripomíname už vyše polstoročie. Pre Rómov je to ich sviatok a pre nás príležitosť uvedomiť si, že sa musia stať plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti. S reálnou možnosťou uplatniť si práva, ale aj reálnou vymožiteľnosťou povinností, ktoré musia plniť. Fakt, že slávnostné podujatie prišiel otvoriť predseda vlády Robert Fico svedčí o tom, že vládny splnomocnenec Alexander Daško má jeho osobnú podporu.

A „Šaňo“ vo svojom príhovore jasne povedal, že tak, ako dáva spoločnosť Rómom, musia aj Rómovia dávať spoločnosti. Ja dodávam, že našou spoločnou úlohou je, aby to, čo spoločnosť dáva malo hlavu a pätu, aby sa to dostalo priamo k tým, ktorí pomoc spoločnosti potrebujú a najmä, aby sa na tom nepriživoval kde – kto, koho hlavnou „živnosťou“ je „rómski aktivista“. Lebo ani dnes nedávame málo, ale sme to práve my, štátni predstavitelia, kto musí zaručiť, že nejde o vyhodené peniaze, ktoré nepomôžu nikomu, ani spoločnosti, ani Rómom.

Preto sme – hoci slávnostné – stretnutie využili aj pracovne. Na rovinu sme si povedali s rómskymi starostami, čo treba urobiť, aby dospelí zdraví Rómovia pracovali. Poradkyňa ministra práce Danica Lehocká (v štýlových kvetovaných šatách) hneď zorganizovala „poradu“ k výjazdovému pracovnému stretnutiu v Košiciach, kde sa budúci týždeň stretneme so zástupcami spoločnosti Volvo ohľadom pracovných príležitostí pre Rómov z východného Slovenska.

Ale spoločne sme si užili aj krásne a dojímavé spevy, hudbu a tance detí zo Zvolena, ktoré sú perfektným príkladom užitočnej investície. Starostlivosť, ktorú im Šaňo Daško venuje sa prejavuje na ich šikovnosti, na lepších školských výsledkoch na rozvoji ich talentov a schopnosti nielen obohatiť nás, „majoritu“, ale najmä stať sa v budúcnosti skutočne plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti.